[Jak założyć przydomowy kurnik] 09. Jaki jest najgorszy błąd hodowcy kur i odpowiedzi na inne kurze pytania 🐓

Na początek podziękowania – dziękuję Aleksandrze za podrzucenie dobrej nazwy dla mojego kurnika. Od dziś obowiązuje nazwa Kuramobile, a oficjalny hymn to „La kurra e mobile” (nuci się tak).

Jaka ściółka, co z odchodami?

Ściółkę stosujemy w tradycyjnych kurnikach po to, żeby zwierzęta nie utonęły we własnych ekskrementach. Kuramobile jej nie potrzebuje, chyba, że mamy zamiar postawić go gdzieś na dłużej. Wtedy proponuję kompostownik wypełniony podłożem z dużą zawartością węgla (np. sieczka, zrębki, trociny) albo zaściółkowaną grządkę w ogrodzie. Jeśli wypasacie kury na trawniku, to odchody oczywiście zostają na trawniku, tak gdzieś do pierwszego deszczu. Odchody, nawet zagęszczone, pozostawione na 5% trawnika są stanowczo mniej uciążliwe, niż odchody rozsiane luźno po całej powierzchni. Mamy jeszcze jedną opcję – wydzielenie części obejścia na wybieg dla kur, ale taki zdegradowany wybieg nie jest ani ładny, ani ekologiczny.

Co ile wymieniać ściółkę?

Wymienić, jak będzie czuć brzydki zapach. Na moim kompostowniku wypełnionym 2 m3 zrębki trzymam już pół roku około 12 kur i nie śmierdzi. Oczywiście żeby uniknąć smrodu trzeba zmobilizować kury do grzebania, dzięki któremu będą mieszać węgiel z odchodami, np. poprzez rozsypanie im na ściółce ziarna.

Czy do kuramobile można wchodzić?

Teoretycznie można, ale w sumie po co? Dajemy jedzenie, zbieramy jajka bez wchodzenia. Problem może nastręczyć wyłapanie kur ze środka, ale i na to jest prosty sposób – wystarczy zrobić to w nocy. Kury są wtedy w jednym miejscu i potulne.

Czy kuramobil trzeba sprzątać?

Nie, nie trzeba. Wystarczy go przestawiać.

Na co chorują kury?

Chorób i pasożytów drobiu jest mnóstwo. Ale zapewniając im naturalne warunki, w tym kąpiel piaskową, dajemy im możliwość samoobsługi. Ja miałem styczność z dwoma niebezpieczeństwami – ptaszyńcem oraz „kaszlem”.

Jak radzić sobie z ptaszyńcem u kur?

Opisanie tego pasożyta i sposobów radzenia sobie z nim to temat na poważny artykuł, dziś napiszę tylko krótko. Ptaszyniec to pchła niegroźna dla człowieka, ale za to groźna dla kur. Żywi się krwią, zakłada kolonie w szparach kurnika, żeby w nocy przenieść się na żywicieli. Można go zaobserwować na kurach – wystarczy unieść trochę pióra; czasem też widać go w kurniku (czerwone i czarne kropeczki). Jak sobie radzić? Kury powinny mieć możliwość spania poza kurnikiem (choć w kuramobile ptaszyniec nie ma dobrych warunków do rozmnażania) oraz dostęp do kąpieli piaskowej, w której piasek można wymieszać z ziemią okrzemkową. Można też posmarować grzędy czymś nieprzyjemnym dla ptaszyńca, np. olejem. Wystarczy wąski pasek, np. 10 cm, dzięki temu pchła nie przedostanie się na kury.

Jak radzić sobie z kaszlem u kur?

Kaszel najlepiej słychać nocą. Łatwo go rozpoznać, bo brzmi jak kaszel. Jak sobie radzić? Do wody można wycisnąć ząbek czosnku, trochę miody, albo dolać trochę spirytusu (tak, żeby roztwór miał max 5%). Więcej o żywieniu kur pisałem tutaj. Można też dać sfermentowaną paszę, albo fermentujące jabłka.

Czy kury potrzebują odżywek, dodatków?

Moim zdaniem nie. Jak trafia do nich wiaderko kompostowe i mają dostęp do pastwiska, to można sobie darować.

Czy kury potrzebują weterynarza?

Moim zdaniem nie. Kury trzymane w naturalnych warunkach (czyli w kuramobile) lekko przechodzą ewentualne choroby, są dobrze odizolowane od pasożytów. W najgorszym razie kura po prostu zdycha – może to i dobrze (!), bo z perspektywy gatunku, najlepiej jak geny przekazują dalej najsilniejsze osobniki.

Kiedy kury się niosą?

Pamiętajmy, że kury znoszą jajka w celach rozrodczych. Niosą się jak jest szansa na odchowanie potomstwa, a nie niosą się, jeśli jest słaba. W skali dnia – zazwyczaj do południa, w skali roku – trochę zależy od warunków, ale ogólnie od końca stycznia do czerwca jest okres największej nieśności, potem na przełomie czerwca i lipca jest przerwa na pierzenie, następnie znów się przyzwoicie niosą, aż do jesieni, kiedy po prostu nie ma sensu znosić jaj :).

O czym jeszcze nie napisałem?

Nigdzie nie ma fot gniazda. Najlepiej urządzić je kurom wkładając trochę słomy do plastikowej skrzynki (może być z marketu po owocach). Drewniane też mogą być, ale ich trwałość to ok. 1 rok.

Co w zimie?

Najlepiej kuramobile postawić na kompostowniku. Wszyscy będą zadowoleni, a na wiosnę będziesz mieć dobry kompost do ogrodu.

Jaki jest najgorszy błąd hodowcy kur?

Noszenie jajek w kieszeni. Wiem, bo sprawdzałem.

To już koniec?

To chyba koniec poradnika kurzego, jak macie jakieś pytania, to śmiało, w komentarzach. Będę wdzięczny za info, jak uda się Wam skonstruować kuramobile. Jeśli chcesz mieć taki kurnik u siebie, ale nie dasz rady go zrobić, to odezwij się, na terenie lubelszczyzny będę w stanie pomóc.

2 komentarze do wpisu „[Jak założyć przydomowy kurnik] 09. Jaki jest najgorszy błąd hodowcy kur i odpowiedzi na inne kurze pytania 🐓”

Dodaj komentarz