Jak obejrzeć film Back to Eden po polsku

Dlaczego ja cały czas mówię o tym filmie?

Dlatego, że bardzo na mnie wpłynął, nie tylko pod kątem wiedzy ogrodniczej, ale przede wszystkim w aspekcie duchowym. A po co cały czas mówię o tym filmie? Po to, żeby każdy go obejrzał. Powinien być lekturą obowiązkową w szkołach i na uczelniach wyższych. Niezależnie od tego, czy ktoś jest wierzący, czy ma ogródek, czy lubi przyrodę – powinien obejrzeć ten film i zobaczyć, że ta cała natura ma sens i jest systemem. Nawet jeśli film nie wpłynie na Twój światopogląd, to z pewnością zachęci do założenia własnej produkcji warzyw. No i udało się – przetłumaczyłem ten film i niebawem to tłumaczenie będzie ogólnodostępne w internecie. Tymczasem jest dostępne tylko dla grona moich znajomych i czytelników.

Jak zobaczyć polskie napisy?

  1. Kliknij na obrazek powyżej, uruchomi się film
  2. Kliknij w prawym dolnym rogu filmu kółko zębate „Ustawienia”
  1. Kliknij „Napisy”
  1. Wybierz „Polski”
  1. Jeśli napisy są za małe, to możesz zmienić ich wielkość klikając „Opcje”
  2. Jeśli ciężko nadążyć za filmem, to możesz zmienić prędkość

Tłumaczenie

Strasznie chciałem przetłumaczyć ten film, żeby móc go pokazać rodzinie i znajomym. Niestety tempo mówienia głównego bohatera i ogrodniczy żargon sprawiają, że ciężko się ogląda bez wsparcia tekstowego w rodzimej mowie. Może wygląda niepozornie, ale to prawie 1500 napisów, przekładających się na 71 stron tekstu, więc roboty było co niemiara. Kilka wyjaśnień dla wnikliwych, zastanawiających się, dlaczego pewne rzeczy są tak, a nie inaczej:

  • zastosowałem skróty – starałem się przekazać myśl, ale niekoniecznie wszystkie słowa, zwłaszcza że tempo filmu jest wymagające;
  • czasem zmieniałem szyk, żeby odbiór był łatwiejszy;
  • fragmenty z Biblii po polsku i angielsku różnią się trochę w przekazie, tam, gdzie się dało brałem tłumaczenie z Biblii Tysiąclecia, a tam gdzie się nie dało, bo nie pasowało, tłumaczyłem na polski fragmenty z Biblii Króla Jakuba (KJV), bo zdaje się że Paul Gautschi do niej się odnosi.

Podobało Ci się? Zostań Patronem!

Jeśli tekst Ci się spodobał i w ogóle chcesz żebym dalej tłumaczył, pisał a może i kręcił filmy, to możesz się do tego przyczynić zostając Patronem tego bloga! Przygotowałem bonusy dla wspierających, ale główny bonus to fakt, że ogrodnictwo ekologiczne i ja osobiście będziemy Ci baaardzo wdzięczni.

4 komentarze do wpisu „Jak obejrzeć film Back to Eden po polsku”

Dodaj komentarz