Drzewka wjechały! [uwaga, oferta handlowa*]

Hej, wreszcie mogę przesłać szczegóły pakietów do przydomowego sadu / ogródka. Nie musisz czytać dalej, jeśli nie planujesz sadzenia drzew owocowych. Warto jednak sprawdzić i zastanowić się, czy przypadkiem nie warto zacząć planować

Dla kogo?

Wcześniej wspominałem, że drzewka będą tylko do odbioru osobistego w okolicach Lublina, ale kilka osób dopytywało i jeśli będzie spore zainteresowanie, to sprawdzimy czy da się je wysłać kurierem. Wstępny sondaż wykazuje, że będzie to dość drogie (100 zł), bo przesyłka jest nieregularna i dość długa, więc opłaca się prawdopodobnie tylko z dużymi pakietami.

Wysoka jakość

Tak jak już pisałem, drzewka z rodzinnej szkółki Teresy są naprawdę wysokiej jakości (wiem, bo sprawdzałem). Są dobrze przygotowane, odpowiednio przechowywane i wszystkie się przyjmują.


Jak dobrane są pakiety?

Odmiany są dobrane pod kątem przydomowych ogrodów, w związku z tym są odporne i zróżnicowane i możliwie samopylne. Staraliśmy się, żeby owocowanie było rozciągnięte w czasie, przez cały sezon. Większość jest samopylna, a jak są odmiany wymagające zapylacza – w największym pakiecie zestaw jest całkowicie samowystarczalny, a w mniejszych staraliśmy się wybrać odmiany z jak największą liczbą popularnych zapylaczy.

Ile drzewek mogę posadzić?

Większość drzew należy sadzić w odstępach 4-5 metrów. Ja sadzę je oczywiście w samym ogrodzie, między warzywami (dlaczego – pisałem o tym tutaj), często też przy płocie, w odległości ok. 0,5 m od strony północnej i ok. 1,5 m od strony południowej (żeby nie wchodziły w Lebensraum sąsiadów). Dalsze obliczenia należy wykonać samodzielnie 🙂

Pakiety

Tutaj macie wymienione pakiety, a poniżej każda odmiana jest krótko opisana przez doświadczonego ogrodnika i sadownika, Teresę. W nawiasach podane są zapylacze.

Zestaw MINI – 5 drzew za 100 zł

1. Szampion Reno 2 (zapylacz – Ligol) – jabłoń

2. Ligol (zapylacz – Szampion) – jabłoń

3. Węgierka Zwykła- śliwa

4. Sweetheart- czereśnia

5. Konferencja – grusza

Zestaw MIDI – 10 drzew za 180 zł

1. Szampion Reno 2 (Ligol)- jabłoń

2. Red Boskoop (Boiken, Szampion)- jabłoń

3. Eliza (Golden D., Idared, Gala)- jabłoń

4. Ligol (Szampion, Idared)- jabłoń

5. Goldstar – jabłoń

6. Antonówka bo jest zapylaczem dla Boikena, a nie mamy zapylacza, który jest wskazywany w literaturze jabłoń

7. Boiken (Antonówka)- jabłoń

8. Węgierka Zwykła (samopłodna)- śliwa

9. Sweetheart (samopłodna)- czereśnia

10. Konferencja (samopłodna, ale lepiej owocuje z zapylaczem, np. faworytka)- grusza

Zestaw MAXI – 20 drzew za 300 zł

1. Szampion Reno 2 (np. Ligol)- jabłoń

2. Szampion Reno 2- jabłoń

3. Red Boskoop (Boiken, Szampion)- jabłoń

4. Red Boskoop- jabłoń

5. Eliza (Golden, idared, Gala)- jabłoń

6. Ligol (Szampion, Idared)- jabłoń

7. Goldstar (Szampion)- jabłoń

8. Goldstar (prawdopodobnie Szampion) – jabłoń

9. Antonówka – jabłoń

10. Remo- jabłoń

11. Boiken (Antonówka)- jabłoń

12. Kalipso (samopylna)- śliwa

13. Węgierka Zwykła(samopylna) – śliwa

14. Węgierka Zwykła – śliwa

15. Tophit (częściowo samopłodna, zapylacz Węgierka)- śliwa

16. Staccato (samopłodna)- czereśnia

17. Carmen (kordia)- czereśnia

18. Sweetheart (samopłodna)- czereśnia

19. Konferencja (np. Faworytka)- grusza

20. Ksenia (samopylna)- grusza

Opisy

Węgierka zwykła – śliwa; odmiana deserowa, doskonała również na przetwory. Wyselekcjonowany typ odporny na szarkę.

Kalipso – śliwa; odmiana wczesna owoce dojrzewają VII/VIII, nadają się do spożycia w stanie świeżym i na przetwory, pestka odchodzi od miąższu, jest tolerancyjna na szarkę.

Tophit – śliwa; późna odmiana o b. dużych soczystych, słodkich owocach, o miąższu odchodzącym od pestki. Jest to odmiana samopłodna, tolerancyjne wobec szarki.

Goldstar – jabłoń; odmiana o bardzo smacznych owocach, całkowicie odporna na parcha i bardzo odporna na mączniaka, idealna dla działkowców.

Szampion Reno 2 – jabłoń; odporna na choroby i łatwa w pielęgnacji, owoce mają wysokie walory smakowe. Idealny zapylacz, łatwa uprawa amatorska.

Eliza – jabłoń; owoce o doskonałym smaku, mało podatna na parcha i mączniaka.

Red Boskoop – jabłoń; zaletą jest wszechstronność zastosowania owoców, ale też długie ich przechowywanie. Odmiana łatwa w uprawie.

Ligol – jabłoń; dobry smak i jędrny miąższ owoców (ulubione jabłka młodych ludzi;-) Bardzo dobrze sprawdza się w uprawie amatorskiej. 

Boiken – jabłoń; bardzo stara odmiana, odporna na mróz i choroby. Kwaskowate, soczyste, zielone owoce dobrze się przechowują.

Remo – jabłoń; owoce duże, jasnoczerwone. Miąższ chrupiący, smaczny, lekko kwaśny. Odmiana odporna na parcha i mączniaka.

Carmen – czereśnia; zasługuje na uwagę ze względu na nadzwyczajną wielkość owoców, efektowny wygląd i dobry smak.

Sweetheart – czereśnia; owoce o bardzo dobrym smaku, dojrzewają w 2 połowie lipca. Wytrzymała na mróz, średnio wrażliwa na choroby.

Staccato – czereśnia; samopłodna, najpóźniejsza odmiana czereśni, owoce, czerwone, błyszczące, o bardzo smacznym, soczystym i bardzo słodkim miąższu.

Konferencja – grusza; jedna z najpłodniejszych i najmniej wymagających odmian grusz. Popularność zawdzięcza wyśmienitemu smakowi owoców. Doskonała do uprawy towarowej i amatorskiej. (Owoce też się dobrze przechowują – PC)

Xeniagrusza; odmiana Xenia jest dość odporna na parcha, zarazę ogniową oraz raka drzew owocowych. Smak owoców jest wyśmienity, są soczyste, słodkie i bardzo aromatyczne.

Ok, na dziś tyle. Zmarł mój dziadek – jadę właśnie na pogrzeb i będę wdzięczny za modlitwy w jego intencji. Wieczorem albo jutro wyślę zwykły artykuł. Jeśli interesuje Cię temat drzewek, to wypełnij proszę poniższy formularz. Na razie,

Paweł

*Moje podejście do ofert handlowych jest podobne do Michała Szafrańskiego z jakoszczedzacpieniadze.pl. Korzystają kupujący (bo mają naprawdę dobry produkt), dostawcy (bo dostają wynagrodzenie za swoją pracę), ja zaś jestem zadowolony z korzyści moralnej – cieszę się, że udało się zrobić coś dobrego, czyli nie zarabiam na tej akcji. Moje podejście do „zarabiania” czy raczej pozyskiwania środków na eksperymenty Backtoeden.pl opisałem tutaj. Jeśli podoba Ci się takie podejście i korzystasz z mojej pracy, to możesz się odwdzięczyć poprzez dołączenie do grona patronów BackToEden.pl

Dodaj komentarz